Cegła elewacyjna wraca do łask

Historia kołem się toczy. Każdy dobrze zna to przysłowie, często też widzimy jak większość mocno odwzorowanych w historii trendów, wraca do łask i znów po wielu latach, popularyzuje się wśród ludzi. Cegły elewacyjne to obecnie istny boom na polskim i zachodnim rynku. Ich inna nazwa to cegła licowa, (tzw. licówki). Polska architektura to przede wszystkim cegły. Sięgając lata wstecz, możemy być pewni, że niemal 70% publicznych budynków, szkół, placówki pocztowe, domy kultury, wykorzystywały cegłe jako element strukturalny oraz fasadę. Cegła elewacyjna zwana inaczej cegłą licową lub fasadową, znów odgrywa coraz większą rolę w budownictwie. Może nie mówimy tutaj o konstrukcjach wznoszonych przez deweloperów budujących masowo, ale indywidualnych projektach, które mają mieć swój wyjątkowy charakter, wpisując się tym samym w polskie trendy budownictwa. Trójwarstwowe ściany, ściany osłonowe, czy konstrukcje kominów lub części elewacji domu – to zaledwie kilka przykładów. Licówka zagościła również we wnętrzach naszych domów.

Elewacja z cegły w obecnych trendach budowlanych

Jak już wiemy, cegły licowe to cegły elewacyjne. Wytrzymałość tego surowca pozwala na długotrwałe piękno i mało angażujące w utrzymaniu fronty. Istotna różnica i najczęstszy trud przy wyborze stanowi kolor cegły. Płytki z cegieł mają wiele różnych odcieni, które są efektem oddziaływania warunków atmosferycznych, w tym słońca. To przede wszystkim te aspekty nadały im kolor. Rozbiórki budynków z cegły pozwalają nabyć surowiec, a kolejne procesy odnawiania takiego produktu gwarantują unikalną cegłę elewacyjną, trafiającą na półki sklepów budowlanych. Wyróżniamy rozmaite wzory układania cegieł. Podobnie jak we wnętrzu, to jak ułożymy ją na elewacji, stanowić będzie o końcowym efekcie naszej ceglanej fasady.
  • cegła elewacyjna zyskała szczególną popularność w Polsce w latach 1920-1930
  • fasady z cegły są charakterystyczny w polskim budownictwie
  • wykorzystywanie cegły fasadowej niesie ze sobą wiele korzyści – szczególnie dla inwestora

Cegła klinkierowa a cegła licowa

Te dwa pojęcia stosowane są zamiennie. Cegła klinkierowa i licowa to nie to samo. Klinkier i cegła lincowa w polskim budownictwie stanowią dwie odrębne rzeczy. Nasiąkliwość oraz twardość materiału jest tutaj kluczową zmienną. Dodatkowo, warto tutaj pamiętać o polskiej normie PN-B-12061:1996 oraz normie europejskiej PN-EN 771-1. Jest to standard dla elementów murowanych i ceramicznym. Cegły klinkierowe podlegają właśnie tym standardom. Do 6% nasiąkliwości, klasa wytrzymałości cegieł elewacyjnych – to daje rezultat w postaci jednego z najbardziej wytrzymałych materiałów elewacyjnych.
I teraz ciekawostka. Cegła klinkierowa zawdzięcza swoją nazwę specyficznemu odgłosowi, jaki wydaje podczas uderzania jedną cegłą o drugą – holenderskie słowo „klinken”, czyli „dzwonić” stworzyło swoistą nomenklaturę elewacyjną. Zmiany w standardach klasyfikują obie charakterystyki cegieł fasadowych (klinkieru i cegły licowej) w ramach jednej normy. Powoduje to odejście od rozróżniania tych dwóch typów cegieł.

Fasada z cegły w praktyce

Elewacje ceglane zdobią nawet minimalistyczne domy, instytucje publiczne, biurowce lub są stosowane jako elewacje starych kamienic po renowacji. Nie wiemy dlaczego tak długo trwało aby do fasady z cegły przekonali się inwestorzy, architekci i konserwatorzy zabytków. Sami również zaobserwowaliśmy spory nawrót i coraz częściej pojawiające się fasady z cegły. Mowa tutaj o projektach i faktycznych inwestycjach.

Szlachetny wygląd jaki daje cegła elewacyjna nadaje budowli unikalności. Większość z nas doskonale kojarzy akurat budynki powstałe z cegły fasadowej. Warianty jakie możemy znaleźć w budownictwie nowożytnym wyglądają solidnie, czasami nieco zbyt „ociężale”. Jednak gdy sięgniemy pamięcią wstecz, cegła elewacyjna sprawia, że pamiętamyp przede wszystkim te budowle. Obecnie wytwarzane cegły fasadowe to lekcja historii przeniesioan do teraźniejszości. Nowe technologie budownictwa pozwalają nam mieszać nowe struktury budynków z fasadami z różnych materiałów. Fasada ceglana spotykana jest również w nowoczesnym budownictwie komercyjnym. Sektor prywatny równie chętnie sięga po płytki z cegły. Efekty tego są niewiarygodne. Architekci doceniają charakter cegły.