To gdzie umieścimy stare cegły na ścianie ma bardzo duże znaczenie i zdecydowanie wpływa na efekt końcowy. Posiadanie odpowiedniego projektu wnętrza to istotny element metamorfozy wnętrza. Co jednak, jeśli zdecydujemy się na zastosowanie płytek ze starej cegły w kuchni? Konkretne ściany wymagają konkretnego podejścia. Będą one stanowić dekorację przez kolejne lata, więc lepiej żeby były dobrze dobrane.
Rynek dekoracji ze starej cegły
Jesteśmy świadkami intensywnego wykorzystania retro cegły jako materiał dekoracji ściennej. Dzieje się to na dużą skalę ze względu na wzrost zainteresowanie architektów i inwestorów tym materiałem. Wracamy do korzeni, stosujemy najwytrwalszy materiał do zdobienia naszych pokoi i wnętrz. Ściana kuchenna od zawsze była wykorzystywana do eksperymentowania z różnymi wykończeniami. Od płyt plexi aż po drewniany fornir i uzyskanie industrialnego wyglądu z betonu komórkowego.
Przyszedł czas na cegłę historyczną, materiał wywodzący się z budowlanej historii Polski. Prawdę mówiąc, inwestorzy długo przekonywali się do stosowanie płytek z cegły jako ściany w przestrzeni pomiędzy szafkami w kuchni. W pokojach gościnnych lub dziennych, owszem. Cegła byłą tam mile widziana przy projektowaniu i wykańczaniu wnętrz. Bariera stosowania retro cegły w kuchni przełamane zostały w Beneluksie. Tam widoczne były pierwsze, dość odważne projekty wykorzystującę cegły jako dekor pomiędzy zabudową kuchenną. Trend ten powoli podążał w kierunku Polski. Dopiero od kilku lat, Polacy chętniej decydują się na takie płytki w przestrzeni kuchennej.
- retro kuchnia z płytkami z cegły może doskonale zdobić salon jako aneks
- cegły w kuchni wymagają odpowiedniego oświetlenia
- stare cegły na ścianie kuchennej nie są trudne w utrzymaniu – to mit
Odcienie, kolor i struktura inne niż pozostałe. Brzmi odważnie prawda? Tak właśnie wyglądają też kuchnie, w których zagościła stara cegła z odpowiednio dobraną fugą. Nie każdy typ cegły pasuje do konkrenej scenerii jaką tworzą meble i ich kolor i detale. Projektanci często chwalą hsitoryczne cegły, jednak przestrzegają też przed niepoprawnym połączeniem kolorystycznym. Istotny kontrast dobrze prezentuje się w małych i dużych wnętrzach. Jeśli połączymy cegły z konkretnym olorem pastelowym, musimy być pewni, że nie zawsze będzie to dobrze wyglądać. Wyraźna struktura ścian z cegły to pewne wyłamanie się ze standardów gładkiej płyty i panującego wszędzie wysokiego połysku. Oznacza to, że nie powinno się stosować drugiego, uderzającego po oczach zabiegu dekoracyjnego. Ci którzy próbowali, w większości przypadków wpadli w pułapkę zbyt dużej ilości przeważającego dekoru. To jest trochę jakby założyć na siebie zbyt wiele biżuterii – to zawsze wygląda źle mimo iż sama biżuteria w sobie jest piękna. Podobnie sprawa ma się podczas dekorowania wnętrza.
Pamiętajmy aby stosować stare cegły z rozwagą, łącząc je z odpowiednimi materiałami i kolorami. Pozowoli to uzyskać piorunujący efekt ze zbilansowanym designem wnętrza. W internecie można znaleźć wiele przykładów doskonale zaprojektowanych wnętrz ale także i w drugą stronę, z mezaliansem nie do końca pasujących do siebie kompozycji. Warto rozważyć wsparcie architekta.